Hækkeopmåling tirsdag d. 5. april kl. 17

Opmålingen vil finde sted i tidspunktet 17.00 – 20.00 i de haver, der tidligere har fået varsel på mail vedr. hækkens højde. Havelågen skal stå åben i dette tidspunkt. Bestyrelsen anbefaler ligeledes at man er til stede i haven så der ikke opstår misforståelser om hækkens højde.

Hvis hækken er under 1,50 meter høj eller over 1,75 meter (2 meter mod thistedvej, åen og nord for Aablink), ifalder der et gebyr på 500 kr. jf. ordensreglementet pkt. 3 under ”gebyrer”.

Der gives ligeledes gebyr for låst havelåge jf. ordensreglementet. Vi håber alle vil være i haven denne dag, så vi undgår misforståelser og udskrivning af gebyrer. Vi glæder os til at hilse på jer alle.

Mød os i fælleshuset!

Første tirsdag i måneden fra april – oktober mellem kl. 17.00 – 19.00 kan du møde foreningens formand og kasserer i foreningens fælleshus, Aablink 47. Her kan du komme forbi og
få svar på dine spørgsmål vedr. havesalg, vurderinger, forsikringer, betale haveleje, eller andet som du har brug for hjælp til. Det kan også være du har en god idé til noget, som skal
gøres anderledes eller en idé til noget helt nyt som vi skal indføre.

Så kom forbi – så vil vi gøre vores bedste for at besvare jeres spørgsmål. Der er også kaffe og te på kanden.

Containere til haveaffald

Allerede næste weekend d. 9. og 10. april kommer der en container til haveaffald. Grene mv. skal være klippet eller savet i stykker af 1 meter, for at det kan smides i containeren. Vi håber mange vil benytte denne mulighed for at komme af med haveaffald fra vintersæsonen,
herunder også hækkeaffald.

Containeren vil bemandes som en del af fællesarbejde.

God arbejdslyst!